TÜRDEB üyeleri Eylül toplantısında buluştu

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) Eylül ayı toplantısını Fatih’deki Kökler Derneği merkezinde  Furkan Dergisi’nde Ümit Elönü arkadaşımızın ev sahipliğinde  gerçekleştirdi.  

20 Eylül 2014 Cumartesi, 11:07
TÜRDEB-300x161

Toplantıya ev sahipliği yapan Ümit Elönü Furkan Dergisi ve Kökler Derneği’nin çalışmaları hakkında misafir editörleri bilgilendirdi. Tanışma faslıyla başlayan toplantıya ilk defa katılan katılımcılar kendilerini ve temsil ettikleri dergileri tanıtarak, çalışmaları hakkında kısaca bilgiler verdi.

 

Toplantının ana gündemi 19-21 Eylül tarihleri arasında Üsküdar sahilinde gerçekleştirilecek olan Katibim Şenlikleri’nde Türdeb’in 40’ı aşkın standla temsili konusu ele alındı. Dergi Şenliği’nin sorunsuz geçmesi hususunda belediyeden talep edilmesi gereken altyapı meselesi istişare edildi. Katılımcıların görüşlerini yoğun bir şekilde dile getirdiği toplantıda; Katibim Dergi Şenliği ayrıntılı bir şekilde ele alınıp en verimli bir şekilde nasıl bir çalışma yapılabileceği üzerinde duruldu.

Toplantıda ayrıca TTNet tarafından Türdeb ile yapılan sözleşme gereği internet üzerinden dijital e dergi satış sözleşmesine dair başvuruların ilgili dergilerce acil bir şekilde  yapılmasının gereği hatırlatıldı. Turkcell ile yapılması düşünülen dijital dergi satış anlaşması hususunda Haksöz dergisinden Murat Ayar yaptığı görüşmelere dair genel izlenimlerini paylaştı.

Türdeb’in dernekleşme sürecine dair çalışmaların son aşamaya geldiği, hukuki prosüdürün üzerinde çalışıldığı bilgisi verildi.

Toplantının gündem kısmında Kültür Bakanlığı’nın dergi alımlarına dair destek olması hususu ele alındı. Bu konuda Kültür Bakanlığı’na dergi verebilen Nida dergisinden Fatih Bütün ve Yeni Asya Dergi Grubunu temsilen toplantıya katılan Hakan Tan kısaca bilgilendirme yaptılar. Diğer dergilerinde kütüphanelere alınması hususunda yapılması gerekenresmi prosüdüre dair bilgi paylaşımı yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca kütüphanelerin mesai saatleri dışında da işlevsel hale gelmesi hususunda Asım Gültekin görüşlerini beyan etti. Toplantı sonrası tartışmalı, bol sohbetli muhabbetler yapıldı.

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) Eylül ayı toplantısına; Kur`ani Hayat Dergisi Yazı İşleri Müdürü ve TÜRDEB Başkanı Muharrem Baykul, Furkan Dergisi’ni temsilen Ümit Elönü, Cafcaf Dergisi Yayın Danışmanı Asım Gültekin,  Haksöz Dergisi`nden Murat Ayar, Bilal Yıldızhan, Vuslat Dergisi Editörü Ziya Gündüz, Havsala Dergisi editörü Gürsel Tanrıverdi, Bizim Aile, Can Kardeş, Genç Yorum dergilerini temsilen Hakan Tan, Yeni Dünya dergisinin Hanımefendi ve Beyza ekleri sorumlusu Hacı Hasan Yılmaz, Türdeb’in kurucularından Genç Doku, Şehir ve Kültür dergileri editörü Mahmut Bıyıksız da uzun bir aradan sonra toplantıya iştirak ederek tecrübelerini aktardılar.

 

Toplantıya ayrıca Dil ve Edebiyat Dergisi genç şairlerinden Aykut N. Kelebek, İktibas Dergisi’nden Abdullah Pamuk ve Avrupa sorumlusu Köksal Ayyıldız, Nida Dergisi’nden Fatih Bütün ve Ferda Hanım,  Ay Vakti Dergisi’nden genç editör adayı Muhammed Fatih Adak, Siraç E Dergisini temsilen Fatih Turap Kaynar, Larcivert Dergisi’ni temsilen Remzi Kopar, Seyyide Dergisi’nden Fatma Toksoy ve Kübra Yalabık katıldılar.  Toplantımızın bu ay yurtdışından bir konuğu da var idi. Almanya’da yayın yapan Perspektif dergisi editörü Elif Zehra Kandemir’de özelde Almanya genelde Avrupa’da yaptıkları çalışmalara dair bilgilendirme yaparak tecrübe ve birikimlerini aktardı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir