TÜRDEB Katibim Şenlikleri’ni değerlendirdi

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) Ekim ayı toplantısını Seyyide Dergisi’nde gerçekleştirildi.

15 Ekim 2014 Çarşamba, 23:15
Türdeb Ekim Toplantı

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) Ekim ayı toplantısını Seyyide Dergisi’nden Tarık Ziyansız, Sare Ziyansız ve Fatma Toksoy ev sahipliğinde derginin Zeytinburnu’ndaki merkezinde gerçekleştirdi.

Toplantının ana gündemi 19-21 Eylül tarihleri arasında Üsküdar sahilinde gerçekleştirilen Katibim Şenlikleri’nde Türdeb’in 40’ı aşkın standla temsili oldu. Dergi Şenliği’nde Üsküdar Belediyesi’nin standların kurulumundan, fuarın işleyişine dair sergilemiş olduğu tavır ve tutumlar, bundan sonraki fuarların sorunsuz geçmesi hususunda belediyeden talep edilmesi gereken altyapı meselesi istişare edildi. Katılımcıların görüşlerini yoğun bir şekilde dile getirdiği toplantıda; Katibim Dergi Şenliği ayrıntılı bir şekilde ele alınıp bundan sonrası için en verimli bir şekilde nasıl bir çalışma yapılabileceği üzerinde duruldu.
Dil ve Edebiyat Dergisi editörü Zafer Özdemir dergilerin başta dağıtılması ve genel sorunlarına dair Dil ve Edebiyat Derneği kurucusu ve başkanı Ak Parti milletvekili Ekrem Demir beyle istişare ettiklerini ve kendisine Türdeb oluşumundan bahsedildiğini belirtti. Bu vesileyle Türdeb’e üye olan dergilerin genel sorunlarının ortaya konularak bir rapor haline getirilmesi hususunda talepleri olduğunu iletti. Bu talebin grup maili üzerinden acil bir şekilde gündemleştirilip ortaya çıkan veriler üzerinden genel bir raporun Ekrem Demir bey başta olmak üzere bu konuyla alakalı kurum ve kişilere de gönderilmesi hususu üzerinde duruldu.
Türdeb’in dernekleşme sürecine dair çalışmaların son aşamaya geldiği, hukuki prosüdürün üzerinde çalışıldığı bilgisi verildi.
Toplantıda ayrıca Kültür Bakanlığı’nın dergi alımlarına dair destek olması hususu ele alındı. Bu konuda Kültür Bakanlığı’na Türdeb olarak bir ziyaret gerçekleştirilerek dergilerin kütüphanelere alınması ve diğer hususlarda görüşmeler yapılmasına dair Asım Gültekin son katıldığı Frankfurt Kitap Fuarı üzerinden görüşlerini beyan etti.
Haksöz Dergisi’nden Murat Ayar dergi dağıtımıyla alakalı kendilerinin yeni çalışmaya başladıkları Ajans Press kurye ile ilgili bilgi aktardı. Ayrıca gündeme ek olarak geçtiğimiz günlerde başta Güneydoğu Anadolu bölgesi olmak üzere İstanbul dahil birçok ilde meydana gelen güncel olay ve gelişmelere dair Türdeb olarak bir bildiri ile tavrımızı belli etme hususunu tartışmaya açtı. Bu hususa dair katılımcı arkadaşlar fikirlerini beyan ettiler. Son olaylarda saldırıya uğrayan kurumlardan Türdeb toplantılarına da katılan dergi temsilcisi arkadaşlara bir ziyaret gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) Ekim ayı toplantısına ev sahibi olarak Seyyide Dergisi’nden Tarık Ziyansız, derginin genel yayın yönetmeni Sare Ziyansız, yazarlarından Fatma Toksoy ve Emel İşler hanım başta olmak üzere Kur`ani Hayat Dergisi Yazı İşleri Müdürü ve Türdeb Başkanı Muharrem Baykul, Cafcaf Dergisi Yayın Danışmanı Asım Gültekin, Haksöz Dergisi’nden Murat Ayar, Furkan Dergisi’ni temsilen Ümit Elönü, Vuslat Dergisi Editörü Ziya Gündüz, Dil ve Edebiyat Dergisi’nden Zafer Özdemir, İktibas Dergisi’nden Cesur Karagenç, Nida Dergisi’nden Fatih Bütün ve Ferda Kürün Çekmegil Hanım, Afak Dergisi’nden Bayram Veli Yuvalı Siraç E Dergisi adına Fatih Turap Kaynar, Larcivert Dergisi’ni temsilen Remzi Kopar, Müebbet Edebiyat Dergisi’nden iki genç Abdullah Enes Saydam ve Hüseyin Dikmen iştirak ettiler. Ayrıca , Rihle Dergisi’nden Faruk Tokat Tunus AA temsilciliği dolayısıyla uzak kaldığı toplantlara uzun bir ayrılıktan sonra tekrar katıldılar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir