TÜRDEB Ağustos toplantısı gerçekleştirildi

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) Ağustos ayı toplantısını Yedi İklim Dergisi’nde Gerçekleştirildi.

09 Eylül 2014 Salı, 13:14
aşıkane dergi fuarı

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) Ağustos ayı toplantısını Yedi İklim Dergisi’nin Üsküdar’daki tarih, kitap ve dergi kokulu mekanında üstad Ali Haydar Haksal’ın ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Toplantıya ev sahipliği yapan yazar Ali Haydar Haksal toplantının gerçekleştiği Yedi İklim’in 27 yıl önce nasıl çıktığının hikayesini anlatıp kendi çalışmaları hakkında misafir editörleri bilgilendirdi. Toplantıya ilk defa katılan katılımcılar kendilerini ve temsil ettikleri dergileri tanıtarak, çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi.

Toplantının ana gündemi 19-21 Eylül tarihleri arasında Üsküdar sahilinde gerçekleştirilecek olan Katibim Şenlikleri’nde Türdeb’in 40’ı aşkın standla temsili konusu ele alındı. Katılımcıların görüşlerini yoğun bir şekilde dile getirdiği toplantıda; Katibim Dergi Şenliği ayrıntılı bir şekilde ele alınıp en verimli bir şekilde nasıl bir çalışma yapılabileceği üzerinde duruldu.

Toplantıda ayrıca TTNet tarafından Türdeb ile yapılan sözleşme gereği internet üzerinden dijital e dergi satış sözleşmesine dair başvuruların ilgili dergilerce acil bir şekilde yapılmasının gereği hatırlatıldı.

Türdeb’in dernekleşme sürecine dair çalışmaların son aşamaya geldiği, hukuki prosüdürün üzerinde çalışıldığı bilgisi verildi.

Toplantının gündem kısmı önümüzdeki yıl Mayıs ayında yapılması düşünülen Uluslararası Dergi Fuarı’na dair hazırlık çalışmalarının şimdiden başlanması ve bu noktadaki görev dağılımlarının gündeme alınma kararı ile son buldu. Ardından verimli, lezzetli bir kültür sohbeti başlamış oldu.

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) Ağustos ayı toplantısına; Kur`ani Hayat Dergisi Yazı İşleri Müdürü ve TÜRDEB Başkanı Muharrem Baykul, Yedi İklim Dergisi kurucusu yazar Ali Haydar Haksal, Cafcaf Dergisi Yayın Danışmanı Asım Gültekin, Haksöz Dergisi`nden Murat Ayar, Vuslat Dergisi Editörü Ziya Gündüz, Genç Dergisi Editörü Süleyman Ragıb Yazıcılar, İtibar Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Sait Yavuz, Semarkand ve Genç Okur Dergilerini temsilen Mostar Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mükerrem Mete ve Mustafa Yıldız, Dil ve Edebiyat Dergisi Editör’ü Hüseyin Altuntaş, İktibas Dergisi’nden Abdullah Pamuk ve Dr. Cesur Karagenç, Trabzon’da çıkan Ebabil Dergisi’nden Kadir Bekar, Ay Vakti Dergisi’nden genç editör adayları Faik Çavuşoğlu ve Muhammed Fatih Adak, Siraç E Dergisini temsilen Fatih Turap Kaynar, Seyyide Dergisi’ni temsilen ve Lacivert Dergisi yazarı Fatma Toksoy, internetten yayın yapan Her Nefes Dergisi’ni temsilen Melike Türkan Bağlı, Eylül ayında yayın hayatına başlaması beklenen Geleneksel Tıp Dergisi’ni temsilen Fatma Ünal hanımlar katıldılar. Toplantı yemek ikramıyla son buldu. Toplantı süresince ve sonrası çaylarımızı eksik etmeyen Müstakim Haksal abiye, Yedi İklim Dergisi’nin zengin bir kütüphaneden oluşan kitap ve dergi kokulu mekanında bizleri ağırlayan Ali Haydar Haksal Beye ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Eylül ayı toplantısını rahatsızlığı sebebiyle toplantıya katılamayan Dil ve Edebiyat Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Üzeyir İlbak Beyin Hüseyin Altuntaş aracığıyla yaptığı ısrarlı davetle Eyüp’teki derginin tarihi mekanının bahçesinde yapacağımızı şimdiden ilan

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir