‘Geleceğin ustaları’ seçildi

Geleneksel Sanatlar Derneği’nin Zeytinburnu Belediyesi işbirliği ile düzenlediği “Geleceğin Ustaları” yarışması sonuçlandı.

01 Mart 2015 Pazar, 11:31
basliksiz-50-002

Geleneksel Sanatlar Derneği’nin Zeytinburnu Belediyesi işbirliği ile düzenlediği “Geleceğin Ustaları” yarışması sonuçlandı. Ödül alanlar arasında İran, Endonezya, Yemen ve Japonya’dan da sanatçılar yer aldı. Kültür Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Halûk Dursun, bakanlık olarak, geleneksel sanatları geniş kitlelere yaymaya yönelik her türlü etkinliği desteklediklerini söyledi.

Yerel yönetimlerin geleneksel sanatlara verdiği destek göz dolduruyor. Geleneksel Sanatlar Derneği’nin düzenlediği, Zeytinburnu Belediyesi’nin de hem lojistik destek verip hem de sponsorluğunu yaptığı yedi ayrı daldaki “Geleceğin Ustaları” yarışması sonuçlandı. Ödüller, Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Törene; Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Halûk Dursun, İstanbul İl Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili, alanın usta isimleri Hasan Çelebi, Savaş Çevik, Hikmet Barutçugil, Fuat Başar, Faruk Taşkale, Özcan Özcan, Sitare Turan Bakır, Semih İrteş, Hüseyin Gündüz, Yılmaz Eneş ile Ersin Yıldızhan’ın yanı sıra geniş bir davetli topluluğu da katıldı.

AYDIN: GELENEKSEL SANATLARIMIZI YAŞATMAK İSTİYORUZ

Ödül töreninde bir konuşma yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, yarışmanın geleneksel sanatlar alanında sekiz dalda birden düzenlenen ilk etkinlik olma özelliğini taşıdığını söyledi. “Geleceğin Ustaları Yarışması”yla bu sanatlara gönül vermiş sanatçıları teşvik etmeyi amaçladıkların anlatan Aydın, “Özellikle gençlerimizin kadim sanatlarımıza olan ilgisi gelecek için bizi umutlandırıyor” dedi. Aydın, şöyle konuştu:

“Bu projemiz, klasik sanatlarımızı yaşatmakla ilgili bir proje. Bu sene ikincisini gerçekleştirdik. Sevindirici bir husus da, yurt dışından katılımların olması. Yarışmamıza Endonezya, Japonya, Irak ve Yemen’den katılan sanatkârlar var. Son yıllarda, klasik sanatlarımızın hangi boyuta geldiğini çok iyi gösteren bir yarışma oldu. İnşallah önümüzdeki sene yarışmamızı; daha geniş katılımlı, yurt dışından iştirakin daha fazla olduğu, uluslararası boyutta daha bilinir bir hâle getirmeyi de öngörüyoruz.”

BARUTÇUGİL: SEÇİMDE ÇOK ZORLANDIK

Yarışmayı Vahdet’e değerlendiren Ebru sanatkârı Hikmet Barutçugil, ebru sanatının en eski tanıklarından biri olarak, bu sanatın kâtettiği ilerlemelerden büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Ebrunun; kâğıt boyama sanatının dışına çıkıp, diğer plastik sanatlar gibi natüralist anlamda figüratif çalışmalara da yöneldiğini anlatan Barutçugil, şunları söyledi: “Ebru; tarih içinde, hat sanatının yan bir sanatı olarak kullanılırdı. Son yıllarda ise başlı başına bir dal olarak varlığını geliştiriyor. Yarışmada jüri üyesi olarak çok zorlandık. Eserlerin hepsi birbirinden güzeldi. Yarışma çok teşvik edici bir unsur. Geleceğin ustalarını şimdiden görerek, gelecek hakkında bugünden ümitvar oluyoruz. Daha iyilerini de göreceğiz İnşallah. Sanat ilim gibidir, tekâmül etmek zorundadır. Tekâmül etmeyen sanat kaybolur. Öte yandan, tekrar eden sanat da sıkıcı olur. Sürekli aynı şeyi gören insanlar onu terk eder. Değişiklik önemli, her devrin bir ekolü var, olmalı da. Bugün burada bu ekolleri görmekten mutluyum.”

basliksiz-50-002

ÇELEBİ: YENİ HAFIZ OSMANLAR ÇIKACAK

Hüsn-ü hat sanatkârı Hasan Çelebi de, bu tip yarışmaların yeni değerler bulma konusunda çok önemli bir işlevi olduğunu söyledi. Çelebi, “Bu yarışmalar olmadan evvel de derdim, bugün de diyorum: ‘Yeni Hafız Osmanlar çıkacak’ Buna inanıyorum. Hafız Osman da insandı, biz de. Bir insan, istemeyle, çalışmayla sadece Peygamber olamaz. Geriye kalan her şeyde gayret ederse, sebat ederse ilerler. Sanat faaliyetlerinde gayret edenler usta seviyesine gelebiliyorlar. Çok seviye kaydettiğimizi görüyorum, kimi noksanlıklar da zamanla düzelecektir. Geleneksel sanatlar için gayret gösterilmesi, sanatçıları teşvik ediyor. Zeytinburnu Belediyesi bu manada çok önemli bir iş gerçekleştiriyor. Sayın Başkan’a hassaten teşekkür ediyorum” dedi.

TAŞKALE: SANATKÂR ÖĞRENCİLERE DAHA UYGUN İMKÂNLAR TANINMALI

Geleneksel sanatların yeni isimleri kendisine çekmesi, geniş kitlelere yayılması açısından bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu kaydeden tezhip sanatkârı Faruk Taşkale ise böylece hem sanatçıları hem de koleksiyonerlerin motive olduğunu söyledi. Taşkale, şöyle konuştu: “Bu yarışmalarla sanatçılar ve koleksiyonerler buluşabiliyor. Sanatçı eserinin iltifat görmesinin mutluluğunu yaşıyor, onu sergiliyor. Koleksiyoner de yeni eserleri koleksiyonuna dahil ediyor. Hem geleneksel sanatların geniş kitlelere yayılması hem de nitelikli eserler çıkması açısından son derece önemli bir iş gerçekleştiriliyor. Sadece süreyle ilgili bir şey söylemek istiyorum. Katılım süreleri daha geniş bir zamana yayılmalı. Böylece, eğitim öğretim süresinde ödevleri ağır olan, ancak kendi çalışmalarını yapan eğitim devresindeki öğrencilerin de katılımı daha geniş sağlanmış olabilir.”

ÖDÜLLER ve SEÇİLEN ‘USTALAR’

Başkanlığını Ahmet Akcan’ın yürüttüğü Geleneksel Sanatlar Derneği’nin organize ettiği “Geleceğin Ustaları Yarışması”na ikinci yılında 7 dalda 280 sanatçı başvurdu. Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili başkanlığındaki 20 kişilik seçici kurul, eserleri üç aşamada değerlendirdi. Dereceye girenler arasında

1 Malezyalı, 2 İranlı, 2 Japon ve 2 Yemenli sanatçı da yer aldı. Toplam 46 eserin ödüle layık görüldüğü yarışmada, Hüsn-i Hat Celis Sülüs dalında Şahryanşah Bin Şirajuddin birinci, Muhammed Nuri Çelikkaya ikinci, Samer Ali Hassan Saif ise üçüncü oldu. Hüsn-i Hat Celi Talik dalında birinciliğe ve ikinciliğe layık eser bulunamazken, Sevim Şirikçi üçüncülük ödünlü aldı. Kaat dalında ise Münibe Alev Uzun, Kamuran İşcan ve Füsun Onomay ilk üç dereceye girdi. Tezhipte Esra Elitaş eseriyle birinciliğe layık görülürken, Handan Akbulut ikinci, Miyase Banu Bayrak da üçüncü oldu. Ebru dalında ilk üçe Esen Akgöl, Rabia Karakoyun Gündoğdu ve Semra İsmailoğlu girerken mansiyon ödülünü ise Zeynep Acar aldı. Minyatür dalında Leyla Varol, Yaşar Omur, Arezeo Zargarian, çini dalında Yonca Yay, Ryuko Kito, Pınar Yatarkalkmaz ve Yumiko Kubata da dereceye giren isimler oldular. Ödül kazanan sanatçıların eserleri, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde 28 Şubat’a kadar açık kalacak sergide görülebilecek.

Celî Sülüs ödülü Endonezyalıya

Şahryanşah Bin Şirajuddin, Endonezyalı bir hüsn-i hat sanatçısı. Hat öğrenmek için ülkemize gelmiş ve burada evlenerek İstanbul’a yerleşmiş. Hüsn-i hat merakının Endenozya’da başladığını söyleyen Şahryanşah Bin Şirajuddin, Endenozya’da hat, tezhip gibi Türk İslâm sanatlarına yoğun bir ilgi olduğunu söyledi. Ülkesinde ders alabilecekleri hocaların olmadığını belirten Şirajuddin, şöyle konuştu: “Orada maalesef bu imkânımız yok. Ben de, resim yapmayı seviyordum, sonra eski Osmanlı kitaplarından bakarak meşk ettim ve kendi kendimi geliştirdim. Bu arada, Faslı bir hoca ile karşılaştım. Kendisi, Türkiye’de Hasan Çelebi’den hat öğrendiğini söyledi ve beni buraya yönlendirdi. Ben de geldim ve Hasan Çelebi hocamdan ders aldım. En büyük istediğim bir gün hat sanatıyla Kur’an-ı Kerim yazmak. Yarışmada ödül aldığım için çok mutluyum. Bundan sonra daha da titizlikle çalışacağım.”

HAZIRLAYAN: SALİHA SULTAN – VAHDET

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir